Introduction to Cell Biology

MÁJUS

MÁJUS – PÜNKÖSD HAVA – TAVASZUTÓ – ÍGÉRET HAVA

Május az év ötödik hónapja a Gergely-naptárban, 31 napos. Nevét Maia görög istennő római alakjáról, Maia Maiestasról kapta, aki ősi termékenységistennő volt a római mitológiában. A 18. századi nyelvújítók szerint a május: zöldönös. Az Arvisurák szerint Ígéret hava. A népi kalendárium Pünkösd havának nevezi. Az Ikrek havának is nevezik.
május első vasárnapja: Anyák napja, (az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Ausztriában május második vasárnapján ünneplik)
Anyák napja utáni első hétfő: Anya Nélkül Nevelkedő Gyermekek Napja
május utolsó keddje: Nemzetközi Tejnap
május utolsó szerdája: Kihívás Napja
május utolsó vasárnapja: Gyermeknap, A magyar hősök emlékünnepe
Húsvét utáni 50. nap: Pünkösd napja. Pünkösd minden évben május 10-e és június 13-a közé esik.
A horoszkóp csillagjegyei közül az alábbiak esnek májusra:
Bika: (április 20-május 20.) és
Ikrek: (május 21-június 20.).
Május folyamán a Nap az állatöv csillagképei közül a Kos csillagképből a Bika csillagképbe lép.
A hét ugyanazon napjával kezdődik, mint a következő év januárja.
Japánban létezik egy úgynevezett „májusi kór” (gogacu-bjó, 五月病) kifejezés, amit akkor használnak ha egy új diák vagy dolgozó már a kezdőnapon fáradtan és kialvatlanul érkezik az iskolába vagy a munkahelyére.
Tavaszutó / Ígéret hava / Pünkösd hava
Maia istennőnek volt szentelve az antik világban, aki a föld termékenységét oltalmazza. A nép szerelmes szívű legényei május elsején "májusfát" állítanak kedvencük háza elé. Ma már csak néhány faluban él ez a népszokás. E hónap ünnepségei - a majálisok - a tavasz és a nyár örömeinek szólnak. A szerves élet fejlődésének ekkor van a tetőpontja. A Nap az Ikrek jegyébe lép.