Magunkról

Az egység, mint a Biológiai Tanszékcsoport önálló részlege 1972. július 1-én alakult. Vezetője Dr. Kacsur István egyetemi docens volt, aki a feladatát nyugállományba vonulásáig töltötte be. Ezt követően 1993. július 15-től a részleg vezetésére Dr. Ferenczy Tibor kapott megbízást, majd 1997. szeptember 1-től tanársegédként Revákné Dr. Markóczi Ibolya kapcsolódott be az oktatásba, aki 2003 óta az immár Alkalmazott Ökológia, majd 2011-től az Ökológia Tanszékhez tartozó Biológia és Környezettan Szakmódszertani Csoport vezetőjeként tevékenykedik, adjunktusi beosztásban. A csoport technikusa 1993. óta Tóth Tibor. Az oktatási feladatokat Dr. Szilágyi Tamás, gyakorló iskolai vezetőtanár, mint külső előadó segíti. 2001. szeptember 1-től Tóthné Kosztin Beáta biológia – angol szakos középiskolai tanár, mint külső előadónk is részt vett az oktatásban, jelenleg a csoport főállású tanársegédje. A módszertani oktatáshoz kapcsolódik az iskolai tanítási gyakorlat, mely a gyakorló iskolákban és bázis iskolákban folyik.

A csoport oktatási feladatai közé tartozik a biológia- és környezettan tanításának módszertanán kívül a biológia, környezettan és biomérnök BSc és MSc képzés néhány alapkurzusának oktatása is.

A csoport oktatói szerepet vállalnak a Tanárképzők Szövetsége munkájában, mely a hazai tanárképzés helyzetét nyomon követő és alakító szervezet. Fontos szerepet vállalnak a Debreceni Egyetem Tanárképzési Kollégiumának munkájában, a csoport vezetője a Kollégium szaktanácsadó és szakmódszertani képviselője.

A MÖB-DAAD magyar-német kutatócsere-program keretén belül együttműködnek a Rostocki Egyetem kutatóival és 2004 óta vizsgálják a kisiskolások természettudományos gondolkodásának és környezeti attitüdjének fejlődését egy közösen kidolgozott didaktikai program segítségével. Ezen kívül részesei azon pályázatoknak, melyek a tanárképzés helyzetének javításáért jöttek létre, azokban tanterv és tananyagfejlesztő szerepet vállalnak.

Munkatársaink:

Revákné Dr. Markóczi Ibolya